10 ДНІ ПЕРФОМАНСУ. 2017
У Львові відбулись десяті Дні Перфомансу
28 серпня – 3 вересня 2017 р. відбулись Дні Мистецтва Перфоманс у Львові – перший в Україні фестиваль арт-перфомансу. Фестиваль щороку демонструє унікальні перфомативні практики та є простором спілкування перфомерів різних культур, поколінь та шкіл.
Цього року на фестиваль приїхали митці з Таїланду Нопавен Сірівечкул, Монкхол Плайнбенченґ та Саріна Сетапон. Це були перші виступи таїландських перфомерів в Україні. Так як і участь Стайн Генінґсен з Норвегії – перфомера, що живе на острові Свальбард у Льодовитому океані недалеко від Північного полюсу.
Також цьогорічними учасниками Днів Перфомансу стали митці з Великобританії – Сандра Джонстон та Алістер Макленан, Ізраїлю – Тамар Рабан, Шахар Маркус і Таль Розен, Польщі – Януш Балдиґа і Томаш Шрама та України – Володимир Кауфман, Василь Бажай, Ярослав Футимський, Гліб Вишеславський, Марія Дроздова і Віталій Шупляк.
Особливе значення для фестивалю має експериментальна навчальна програма – Школа Перфомансу, покликана формувати нову генерацію українських перфомерів. Цього року навчання проводилось за двома навчальними програмами. Програму «Присутність/відсутність» вів відомий польський перфомер та незмінний викладач Школи Януш Балдиґа. Програму «Пошук шляхів» – професорка Сандра Джонстон та професор Алістер Макленан з Ольстерського університету.
Окрім показів перфомансів, під час фестивалю відбувались зустрічі з митцями, лекції, відеопокази, майстер-класи. Завершились Дні Перфомансу дискусією за участі перфомерів України та інших країн, мистецтвознавців, організаторів, учнів Школи Перфомансу та глядачів, які упродовж фестивалю відвідували перфоманси.
Куратор Днів Перфомансу від української сторони Володимир Кауфман:
- Про особливості 10-го фестивалю
Фестиваль розширює географію учасників та продовжує знайомити з новими тенденціями арт-перфомансу.
Ці Дні Перфомансу продемонстрували публіці митців з Таїланду та Норвегії. Команда тайських учасників була представлена кількома поколіннями. Їхні перфоманси вразили своєю філософською і психологічною самобутністю. Щодо норвежця Стайна Генінґсена, то варто зазначити, що його перфоманс та авторській лекції чітко проглядається тема екологічних проблем навколишнього середовища.
У рамках фестивалю відбулись прем’єри молодих українських перфомерів Марії Дроздової з Харкова та Віталія Шупляка з Тернопільщини.
Важливою подією цьогорічного фестивалю стала лекція Гліба Вишеславського «Акціонізм в Україні. Термінологія і історія». Це започатковує аналітичний блок фестивалю, який ми будемо розвивати.
За десять років фестиваль створив своє середовище, яке цікавиться, сприймає та аналізує перфоманс.
Арт-директор фестивалю Ліда Савченко-Дуда:
- Про формат наступних Днів
Якщо раніше ми думали, що відсутність у Львові стабільної локації, де би можна було проводити перфоманси, це мінус, то тепер ми бачимо позитиви у вільному виборі території. Коли перфомери самі вибирають собі локацію, виступи пов’язуються з місцем і стають більш енергетичними. Можливо, наступного року митці кілька днів ходитимуть Львовом, вивчатимуть місто, атмосферу і творитимуть перфоманси.
- Про Школу Перфомансу
Кількість охочих навчатись у Школі Перфомансу цього року досягли максимуму. Нам довелось вибирати 30 учнів із 80 заявок. Як результат, ми отримали чи не найсильніший випуск за всі роки. Як зазначила Сандра Джонстон, майстер-клас не домінував над кінцевою роботою учнів, але давав поштовх для виникнення власних ідей. Це свідчення того, що тут вчаться, насамперед, мислити. А це саме те, чого ми прагнемо.
Довідка:
Дні Мистецтва Перфоманс у Львові – єдиний фестиваль арт-перфомансу в Україні. Фестиваль має на меті окреслити нову генерацію українських перфомерів та стимулювати розвиток мистецтва перфоманс в Україні. Щороку в рамках фестивалю проходить Школа Перфомансу – експериментальний навчальний майданчик, що дає можливість перейняти досвід авторитетних майстрів та презентувати власні ідеї. Організатори фестивалю – Інститут Актуального Мистецтва та Мистецьке об’єднання «Дзиґа».
Дні Перфомансу проходили у рамках Лабораторії міждисциплінарних практик «Березіль».
Організатори фестивалю: Інститут Актуального Мистецтва, Мистецьке об’єднання «Дзиґа».
Партнери: Львівська міська рада, Громадське об’єднання «Вірменська – тридцять п’ять», Посольство держави Ізраїль в Україні, Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Львівський Музей історії релігії, Львівський палац мистецтв, Blur Borders Art Project
Медіа-партнери: Збруч, Варіанти, Лівий Берег, Коридор, Old Fashioned Radio, Bit Ua